با انواع عایق ساختمانی آشنا شوید

آشنایی با عایق های ساختمانی

هر ابزار و ماده اولیه‌ای که از عبور جرم و انواع گوناگون حالت‌ های انرژی جلوگیری کند، به‌ عنوان عایق شناخته می‌شود. عایق ساختمانی (Building Insulation) برای بالا بردن آسایش و آرامش افراد درون ساختمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. عایق‌ها می‌توانند براساس نوع کاربرد روی سقف خانه، کف خانه و حتی دیوارهای خانه مورد استفاده قرار بگیرند. در حال ‌حاضر این محصولات با استفاده از مواد اولیه گوناگونی تولید می‌شوند تا بتوانند نیاز مصرف‌کنندگان را به‌ طور کامل برطرف کنند.

منظور از عایق و عایق کاری چیست؟

چرا عایق‌بندی مهم است؟

با استفاده از انواع عایق ساختمانی، شما می‌توانید آرامش و آسایش بیشتری را در خانه تجربه کنید و از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری کنید. برای مثال با استفاده از عایق‌های حرارتی اتلاف انرژی به حداقل می‌رسد زیرا در تابستان گرمای محیط بیرون، به داخل خانه وارد نمی‌شود. از طرف دیگر در زمستان نیز از عبور هوای سرد به داخل خانه و خروج هوای گرم جلوگیری می‌شود.

چرا ساختمان ها نیاز به عایق دارند؟

کاهش آلودگی صوتی از دیگر ضرورت ‌های عایق ساختمان می‌باشد. در زندگی شهری امروز، استفاده از عایق‌بندی می‌تواند آرامش و آسایش افراد درون ساختمان را به ‌طور کامل تامین کند. همچنین عایق بندی ساختمان می‌تواند به‌ طور کلی مقاومت سازه را بالاتر ببرد و از ساختمان در برابر عوامل محیطی گوناگونی مانند آتش‌ سوزی و زلزله محافظت کند.

روش‌های عایق بندی ساختمان

در حال حاضر عایق‌ بندی ساختمان در دو روش عایق ‌بندی بر اساس جنس و عایق بندی براساس سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به ویژگی ‌های سازه شما و همچنین عایق‌ بندی های مورد نیاز، شما ممکن است که به روش‌ های گوناگون عایق بندی نیاز داشته باشید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

عایق بندی بر اساس جنس

پلیمری و معدنی دو جنس از عایق ها هستند.

در حال ‌حاضر عایق ساختمانی در دو دسته عایق پلیمری و عایق معدنی در دسترس است.

    1. عایق‌ پلیمری: عایق‌های پلیمری مواد مصنوعی می‌باشند که ضریب مقاومت حرارتی نسبتاً بالایی دارند. این نوع عایق ساختمانی می‌تواند در برابر رطوبت، مقاومت نسبتاً خوبی را از خودش نشان دهد اما انعطاف‌پذیری خوبی ندارد. همچنین شما بدون نیاز به تغییر سازه، می‌توانید عایق‌های پلیمری را نصب کنید.
    2. عایق معدنی: عایق‌های معدنی از مواد طبیعی ساخته شده‌اند. این عایق‌ها می‌توانند در انواع متفاوتی مانند پشم سرباره، پشم ‌شیشه، و پشم سنگ موجود باشند. بر خلاف عایق‌های پلیمری، عایق‌های معدنی مقاومت حرارت نسبتاً خوبی از خودشان نشان می‌دهند و در برابر آتش‌سوزی بسیار مقاوم می‌باشند. از طرف دیگر این نوع عایق‌ها به‌اندازه عایق‌های پلیمری در برابر رطوبت مقاوم نیستند اما انعطاف‌پذیری خوبی دارند. برای استفاده از عایق‌های معدنی معمولاً از یک لایه‌ی محافظ رطوبتی نیز بهره گرفته می‌شود.

عایق بندی بر اساس سازه

عایق ها را میتوان به 4 روش نصب کرد.

مورد دوم بررسی روش‌های عایق‌کاری ساختمان بر اساس نحوه نصب می‌باشد. عایق‌کاری ساختمان در حال حاضر می‌تواند در چهار روش عایق‌کاری با قاب، بدون قاب، با مصالح خام و با خانه‌های پیش‌ساخته صورت بگیرد.

  1. بدون قاب: در عایق‌کاری بدون قاب، عایق‌ها انعطاف‌پذیر نمی‌باشند پس نیازی به سازه برای نصب آن‌ها وجود ندارد و دیوارها می‌توانند به‌صورت مستقیم روی عایق ساخته شوند.
  2. با قاب: در عایق‌کاری با قاب و سازه معمولاً از عایق‌های معدنی استفاده می‌شود. با توجه به انعطاف‌ پذیری عایق‌های معدنی، باید قاب‌ هایی روی دیوار تعبیه شوند تا مواد عایق بتوانند در آن ‌ها قرار بگیرند.
  3. مصالح خام ساختمانی: عایق‌کاری با مصالح جز آن دسته از روش‌هایی است که به‌صورت پیش‌ساخته بلوک‌های با مقاومت بالا طراحی می‌شوند. در واقع در این روش، عایق‌کاری یک مرحله جداگانه نیست و مواد اولیه ساختمان‌سازی عایق می‌باشند.
  4. خانه‌های پیش‌ساخته: روش‌های جدید عایق‌کاری نیز شامل خانه‌های پیش‌ساخته ای می‌شوند که در آن‌ها مواد اولیه‌ای که برای ساخت خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، با خصوصیات عایق‌ طراحی و تولید می‌شوند.

بررسی انواع عایق ساختمانی

انواع متفاوت عایق‌های ساختمانی برای مصارف گوناگون و با ویژگی‌های متنوعی طراحی و تولید می‌شود. هر کدام از این عایق ‌ها و ویژگی ‌های منحصر به ‌فرد خودشان را دارند که ما در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

عایق صوتی

عایق صوتی

عایق ساختمانی صوتی همان‌طور که از نام آن پیداست از نفوذ صدا به داخل سازه جلوگیری می‌کند. از این نوع عایق‌ها بیشتر در استودیو ها و سینما ها استفاده می‌شود تا از خروج صدا از ساختمانی جلوگیری شود. به‌ طور کلی عایق صوتی به‌منظور احترام به حریم شخصی شهروندان مورد استفاده قرار می‌گیرد که در دنیای شلوغ و پر سر و صدای امروز، بسیار حیاتی به‌ نظر می‌رسد. انواع متفاوت عایق‌های صوتی می‌توانند در انواع آکوستیک، فایبرگلاس، پانل گچی و … مورد استفاده قرار بگیرند.

عایق رطوبتی

در آپارتمان ها عایق رطوبتی نقش مهمی دارد.

عایق ساختمانی رطوبتی از انواع دیگر عایق‌ها است که در حال حاضر استفاده از آن ها بسیار ضروری به‌ نظر می‌رسد. به دلیل ساخت سازه‌ های روی ‌هم و طبقه‌ای، یا به ‌عبارت ‌دیگر آپارتمان‌ها، بدون وجود عایق رطوبتی مشکلات بسیار زیادی به وجود می‌آید. علاوه ‌بر این موضوع، در مکان‌هایی که درصد رطوبت بسیار بالاست، عدم استفاده از عایق رطوبتی می‌تواند باعث جذب رطوبت از محیط بیرون شود و به سازه آسیب وارد کند. انواع متفاوت عایق رطوبتی می‌توانند باعث شوند تا سازه در مقابل عوامل محیطی مقاوم شود. عایق‌های رطوبتی در انواع قیرگونی، ایزوگام، پلیمری، پیش‌ساخته، نانو و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عایق حرارتی

بهترین عایق برای زمستان

عایق ساختمانی حرارتی از هدر رفت انرژی مخصوصاً در زمستان جلوگیری می‌کند. با استفاده از عایق‌های حرارتی می‌توان در محیط‌های بسیار سرد با کمترین هزینه‌ها خانه و ساختمان را گرم کرد. استفاده از عایق‌های حرارتی در دیواره ‌ها و سقف سازه می‌تواند از خروج هوای گرم و هوای سرد داخل خانه جلوگیری کند. عایق‌های حرارتی می‌توانند در انواع پشم ‌شیشه، پشم معدنی، پشم سنگ، سلولزی، نانو، و فوم پلی‌یورتان مورد استفاده قرار بگیرند.

عایق الاستومری

این عایق مانع رطوبت و حرارت است.

عایق ساختمانی الاستومری می‌تواند به‌ عنوان عایق‌های حرارتی و رطوبتی مورد استفاده قرار بگیرد. عایق الاستومری خاصیت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد. همین موضوع می‌تواند این محصول را برای عایق‌بندی ساختمان به گزینه‌ای مناسب تبدیل کند. ویژگی‌ های منحصر به ‌فرد عایق الاستومری مانند انعطاف‌پذیری آن، مقاومت آن در برابر آب، صدا، و حرارت باعث شده تا این محصول به یک گزینه بسیار عالی برای عایق‌بندی ساختمان تبدیل شود. علاوه‌ بر این موارد، این محصول وزن بسیار سبکی دارد که استفاده آن را در سازه‌های سنگین پرطرفدار میسازد.

عایق پلی اتیلن

این نوع نسبت به سایر عایق ها قیمت مناسبتری دارد.

عایق ساختمانی پلی‌اتیلن یا به‌ عبارت ‌دیگر فوم پلی‌اتیلن یکی دیگر از محصولات تولید شده در زمینه عایق‌کاری ساختمان می‌باشد. این محصول وزن بسیار سبکی دارد و قیمت آن بسیار مقرون به صرفه است. علاوه ‌بر این موارد، عایق پلی‌اتیلن می‌تواند از عبور صوت و حرارت نیز جلوگیری کند. این محصول در مقابل عوامل محیطی نیز مقاومت بسیار بالایی از خودش نشان می‌دهد. پس اگر شما به‌ دنبال یک عایق صوت، رطوبت، و حرارت ارزان ‌قیمت هستید، پلی‌اتیلن برای شما گزینه بسیار مناسبی می‌باشد.

عایق بندی ساختمان با نانو

از جدیدترین روش های عایق بندی در ساختمان، استفاده از مواد نانو است.

عایق ساختمانی نانو معمولاً رنگ نانو است که با استفاده از علم نانو تکنولوژی ساخته‌ شده است. در ترکیب این نوع رنگ از مواد اولیه‌ای که خاصیت عایق رطوبتی و حرارتی دارند بهره گرفته می‌شود. با توجه به ویژگی‌های منحصر به‌ فرد رنگ نانو، از آن برای آب ‌بندی کف خانه یا کف استخر استفاده‌های زیادی می‌شود. رنگ نانو قیمت نسبتاً مقرون ‌به ‌صرفه‌تری در مقایسه با سایر عایق‌های ساختمانی دارد و استفاده از آن نیز بسیار راحت است.

عایق پلی یورتان ساختمانی

عایق پلی یورتان

عایق ساختمانی پلی‌ یورتان از دیگر انواع پرطرف‌دار عایق ساختمانی می‌باشد که به‌صورت فوم روی سطوح متفاوت خانه نصب می‌شود. پلی‌ یورتان با استفاده از دستگاه‌های پاششی روی سطوح پاشیده می‌شود. پلی‌ یورتان مانند یک فوم می‌باشد اما بعد از گذشت چند دقیقه با محیط واکنش نشان می‌دهد و به جسمی نسبتاً سخت تبدیل می‌شود.

این فوم به دلیل ویژگی‌های منحصر به ‌فردی که دارد می‌تواند در تمامی منافذ سازه رسوخ کند و آن‌ها را به ‌طور کامل بپوشاند. این عایق در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارد و از نفوذ مواد شیمیایی نیز تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کند. اگر به ‌دنبال یک عایق درزگیر هستید، پلی‌ یورتان گزینه مناسبی برای شماست.

بررسی عایق‌های جدید ساختمانی

تقریباً تمام عایق‌هایی که پیشتر برای شما نام بردیم، به‌عنوان عایق‌های جدید ساختمانی شناخته می‌شوند. علاوه‌ بر این موارد، برخی از عایق‌های صوتی، رطوبتی و حرارتی دیگر نیز در حال حاضر با استفاده از روش‌های نوین طراحی و تولید می‌شوند. علاوه‌ بر تولید انواع مختلف عایق‌های ساختمانی، در دنیای امروز شرکت‌های سازنده مواد اولیه ساختمان‌سازی تلاش می‌کنند تا آجر ها و بلوک ‌ها را با خاصیت‌های عایق‌بندی شده وارد بازار کنند.

همچنین بسیاری از شرکت‌هایی که در زمینه ساخت دیوارها و خانه‌های پیش‌ساخته فعالیت می‌کنند نیز، عایق‌بندی سازه‌ ها را مورد توجه قرار می‌دهند. به‌ طور کلی روند استفاده از عایق ساختمانی فعالیتی نسبتاً جدید است و همین موضوع باعث شده تا انواع گوناگون و متفاوتی از مواد اولیه در این زمینه تولید شوند. اگر قصد تهیه انواع عایق را دارید، با کارشناسان بهین فلکس در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
کارشناس بهین فلکس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *