عایق الاستومری رولی

فیلـتر

نمایش 1–12 از 17 نتیجه

عایق الاستومری، نوعی عایق برودتی-حرارتی است که به دلیل بهره‌مندی از ساختار «سلول بسته» (ساختاری که در آن هر سلول توسط دیواره‌‌های خودش محصور می‌شود و با سلول‌های دیگر در ارتباط قرار نمی‌گیرد) مقاومت بالایی در برابر آلودگی، رطوبت، بخار آب و گرما دارد.

عایق‌های الاستومری به دلیل وزن سبک و انعطاف پذیری بالا و همچنین به دلیل مقاومت بالای آنها در برابر سرما و گرما، اغلب در صنایعی مانند خودرو‌سازی و ساخت تاسیسات، مانند عایق‌بندی کانال‌های هوا، لوله‌های سرد و گرم، دیگ‌های بخار و سقف سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عایق در دو شکل لوله‌ای و رولی (ورقه‌ای) تولید می‌شود که در ادامه به تشریح ویژگی‌های عایق الاستومری رولی خواهیم پرداخت.

انواع عایق الاستومری رولی

عایق الاستومری رولی به منظور استفاده در شرایط اقلیمی و محیطی مختلف، با ضخامت‌های متفاوتی تولید و عرضه می‌شود. یکی از مزیت‌های اصلی عایق رولی، کاربری و نصب آسان در فضاهای داخلی و خارجی تاسیسات است.

عایق الاستومری رولی، جایگزین مناسبی برای انواع فایبر گلس محسوب می‌شود؛ چرا که به دلیل بهره‌گیری از ساختار «سلول بسته» تا حد بسیار زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و طول عمر تاسیسات ساختمانی را افزایش می‌دهد. این عایق الاستومری در دو شکل ساده و روکش‌دار تولید می‌شود که در ادامه نگاهی اجمالی به هر یک خواهیم داشت.

عایق الاستومری ساده

خرید عایق الاستومری ساده در ضخامت و ابعاد مختلف

الاستومری ساده یا بدون روکش، وزنی بسیار سبک دارد و معمولاً برای عایق‌کاری سیستم‌های تهویه مطبوع داخلی استفاده می‌شود؛ زیرا عایق رولی ساده مقاومت بالایی در برابر رشد قارچ‌ها، باکتری‌ها و رسوب مواد شیمیایی و گرد و غبار دارد.

عایق الاستومری روکش‌دار

خرید عایق با روکش آلومینیوم ساده و مسلح

روکش عایق‌های الاستومری اغلب از جنس آلومنیوم هستند. عایق‌ الاستومری روکش‌دار کاربرد بالایی در عایق‌‌کاری لوله‌های سرد و گرم، مخازن و سیستم‌های حرارتی و برودتی دارد. روکش این نوع عایق معمولاً با ضخامت 130 و 230 میکرون و به شکل ساده (غیر مسلح) و مسلح (روکش با الیاف نسوز) تولید و عرضه می‌شود. اگر عایق را در محیطی نصب می‌کنید که در معرض نور خورشید است، لازم است از عایق روکش دار استفاده کنید زیرا مقاوم در برابر نور خورشید هستند.

NBR یا EPDM ؟

عایق الاستومری بر حسب مواد پایه‌ برای ساخت آن، به دو نوع NBR و EPDM تقسیم می‌شود.

در ساخت عایق رولی NBR از ماده‌ی نیتریل بوتادین رابر و در ساخت عایق رولی EPDM از ماده‌ی اتیلن پروپیلن دیان مونومر رابر استفاده می‌شود. علی رغم تفاوت در مواد اولیه، این دو عایق از نظر کارکرد بسیار شبیه به یکدیگر هستند. البته تفاوت‌هایی جزئی نیز دارند.

مهمترین تفاوت این دو عایق، گستره‌ی دمایی آنهاست. گستره‌ی دمایی عایق الاستومری NBR در حدود منفی 20 تا مثبت 110 درجه‌ی سانتی‌گراد است، در حالی که گستره‌ی دمایی عایق الاستومری EPDM بین منفی 40 تا مثبت 150 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد.

عایق رولی nbr و epdm

تفاوت دیگر در میزان مقاومت این دو عایق در برابر نور خورشید است. بطور کلی می‌شود گفت عایق الاستومری EPDM، همانطور که از گستره‌ی دمایی آن نیز پیداست، در برابر نور خورشید مقاوم‌تر است؛ اما اگر هر دو عایق بدون روکش در محیط‌های خارجی استفاده شوند، بعد از مدتی فرسوده شده و از بین خواهند رفت.

از دیگر مزیت‌های عایق الاستومری NBR نسبت به عایق EPDM می‌توان به مقاومت بیشتر در برابر سیالاتی مانند گریس و انواع روغن اشاره کرد. علاوه بر آن، عایق NBR به دلیل چگالی کمتر، ضریب هدایت حرارتی به مراتب کمتری نسبت به نوع EPDM دارد.

ضخامت و ابعاد عایق رولی

عایق‌های الاستومری رولی از نوع EPDM در حال حاضر با ضخامت 6، 9، 13، 16، 19 و 25 میلی‌متری در دسترس است. متراژ رول‌های عایق الاستومری، با ضخامت آن رابطه‌ی عکس دارد. بطوری که عایق‌ رولی با ضخامت کمتر، دارای متراژ بیشتری است. در حال حاضر رول‌های عایق الاستومری EPDM در ابعاد 30، 20، 14، 12، 10 و 8 متر مربع تهیه و توزیع می‌شوند.

عایق‌های الاستومری رولی از نوع NBR معمولاً تنوع ضخامت بیشتری دارند و با ضخامت‌های 3، 6، 9، 13، 16، 19، 25، 30، 32، 40 و 50 میلی‌متری عرضه می‌شوند. رول‌های عایق الاستومری NBR نیز با متراژهای 60، 30، 20، 14، 12، 10، 8، 6 و 4 متر مربعی در دسترس هستند.

علاوه بر آن، عایق‌های الاستومری از هر دو نوع NBR و EPDM دارای مدل‌های زیر است:

  • بدون چسب
  • چسب دارِ ساده
  • چسب دار مسلح (چسب الیاف دار)

قیمت عایق الاستومری رولی

قیمت عایق رولی به عوامل مختلفی از جمله ضخامت، متراژ و برند تولید کننده بستگی دارد. همچنین قیمت عایق الاستومری رولیِ NBR و عایق الاستومری رولی EPDM با یکدیگر متفاوت و نوع EPDM آن معمولاً گران‌تر است. علاوه بر آن، ویژگی‌های اضافه، مانند روکش‌دار و چسب دار بودن، موجب افزایش قیمت عایق رولی نسبت به مدل‌های بدون چسب و روکش خواهد شد.

تمامی قیمت های موجود در سایت بهین فلکس بروز بوده و شما میتوانید سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید. همچنین در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، میتوانید با کارشناسان بهین فلکس در تماس باشید.

جمع بندی

عایق الاستومری به آن دسته از عایق‌هایی گفته می‌شود که دارای ساختار «سلول بسته» می‌باشند. عایق‌های الاستومری از نوع عایق‌های حرارتی-برودتی بوده و در برابر سرما و گرمای زیاد، مقاوم است. عایق‌های الاستومری وزن کم و انعطاف پذیری بالایی دارند که همین عامل موجب استفاده‌ی گسترده‌ی این نوع عایق در صنایع مختلف شده است. عایق الاستومری در دو طرح لوله‌ای و رولی تولید و عرضه می‌شود.

کار با عایق الاستومری رولی بسیار راحت است و برای استفاده در فضاهای داخلی و خارجی مناسب است. همچنین عایق الاستومری دارای دو شکل روکش‌دار (جنس روکش معمولاً از آلومنیوم است) و بدون روکش می‌باشد.

عایق رولی بر حسب نوع ماده‌ی اولیه نیز به دو نوع NBR (نیتریل بودتادین رابر) و EPDM (اتیلن پروپیلن دیان مونومر رابر) تقسیم‌بندی می‌شود. عایق‌های ساخته شده از EPDM نسبت به نوع NBR مقاومت بیشتری در برابر سرما و گرما دارند و در نتیجه، قیمت‌ آنها نیز بیشتر است. در حال حاضر عایق الاستومری NBR با ضخامت 3 تا 50 میلیمتری و عایق الاستومری EPDM نیز با ضخامت 6 تا 25 میلی‌متری تولید و عرضه می‌شوند.

اطلاعات بیشتر ...