آشنایی با انواع عایق صدا ساختمانی

معرفی و خرید انواع عایق صوتی ساختمان

زندگی مدرن شهری برای بسیاری از ما جهانی پر سر و ­صدا را ساخته است. از اتوبان‌­های شلوغ تهران گرفته تا نوزاد شیرخواره همسایه که اتفاقا خیلی هم دوستش دارید، نیاز به تکنولوژی­‌های عایق سازی صوتی ساختمان را در جهان امروز پیش از پیش مطرح می­‌کنند. در این مقاله در ابتدا با بررسی مبانی عایق‌­های صدا، به بررسی انواع آن­ها در ساختمان سازی می‌­پردازیم.

روش‌­های عایق­‌سازی صدا در ساختمان

انواع روش جداسازی صدا با عایق

انواع مواد عایق، روش­‌های متفاوتی برای جذب، دفع یا کاهش انتقال صدا را استفاده می­‌کنند که منجر به تفاوت­‌هایی در میزان، کیفیت و چگونگی عایق‌­سازی هر کدام از آن‌­ها می­‌شود. این تفاوت­‌ها کارکرد­های متفاوتی را در ساختمان­‌های مختلف و یا قسمت­‌های متخلف یک ساختمان برای هر کدام از آن­ها ایجاد می­‌کند.

دافعه

هر ماده­‌ای که سنگین و یا چگال باشد قابلیت دفع صدایی که با آن برخورد می­‌کند را دارا است. هرچه ماده چگال­‌تر، سنگین­‌تر و متراکم‌تر باشد، دافعه صوتی­ آن بیشتر خواهد بود. در ساختمان­‌سازی استفاده از موادی مثل گچ و بتن در دیوار­ها منجر به افزایش دافعه صوتی آن­ها شده و انتقال صدا بین دیوار­ها را می­تواند کاهش دهد.

نکته قابل توجه اینجاست که این روش عایق­‌سازی صدا عمدتا برای صداهایی که در هوا منتقل می­‌شوند مثل موسیقی، صدای صحبت کردن و … مناسب بوده و برای صداهایی مثل صدای برخورد جسم سنگین با زمین کاربردی نمی­‌باشند. همچنین دافعه صوتی منجر به افزایش انعکاس صدا در داخل هر اتاق می­‌شود که می­تواند منجر به تشدید صداها در داخل خود اتاق شود.

جذب صدا

موادی مثل پشم سنگ، پشم شیشه، فایبرگلاس و دیگر موارد مشابه، موادی هستند که دارای حفره‌­های فراوان در ساختار خود بوده و می‌­توانند به واسطه این ویژگی صدا را مثل اسفنج جذب کنند. این جذب صدا منجر به کاهش انتقال و انعکاس صدا شده و برای کاربرد­های متفاوتی قابل استفاده است. نکته مهم در چگونگی بکار­گیری این مواد در فرایند ساخت و ساز توجه به میزان اشتعال‌­پذیری هر کدام از آن­‌ها است.

جدا سازی

یک امر مهم در عایق صدا در ساختمان­‌سازی، کاهش انتقال صدا بین قسمت­‌های مختلف یک ساختمان است. تاکنون با چگونگی این کاهش در روش دافعه آشنا شدیم. یک راهکار دیگر برای کاهش انتقال صدا بین قسمت­‌های مختلف ساختمان جداسازی اجزای روکار، از بنا و چهارچوب اصلی ساختمان است. به این ترتیب با قرار دادن مواد جاذب بین اجزای ساختمان می­توانیم سرعت انتقال صوت بین اجزای مختلف را به شدت کاهش دهیم.

تبدیل حرارتی

وقتی صدا با مواد برخورد می­کند منجر به لرزش مولکول­‌های آن­ها و تولید حرارت به واسطه اصطکاک بین مولکول­‌ها می­شود. برخی مواد عایق صوتی با افزایش این تبدیل انرژی منجر به هدر رفت انرژی صوت و تبدیل آن به گرما می‌­شوند.

تفاوت عایق­‌سازی صدا و جذب صدا

تفاوت عایق صدا و جذب صدا

جذب صدا و عایق سازی صدا دو کلمه‌­ای هستند که در فرایند­های عایق‌­سازی صوتی ساختمان­‌ها گاه به جای یک دیگر به کار می­روند اما تمایز بین این دو دارای اهمیت کلیدی است. جذب صدا جزئی از فرایند عایق کاری ساختمان است.

عمده مواد و مصالحی که در ساختمان­‌سازی نوین استفاده می­شوند مثل چوب، سنگ، شیشه، بتن و غیره صدا را به خوبی بازتاب می­دهند که باعث می­شود صداها با هم تداخل پیدا کنند و تشدید شوند. استفاده از مواد و مصالح جاذب صوت به ما این اجازه را می­دهد که شلوغی سر و صدای یک رستوران را به سکوت آرام­بخش یک شام رمانتیک تبدیل کنیم.

عایق سازی صدا اما علاوه بر اهمیتی که برای کاهش بازتاب صدا قائل است برای چگونگی انتقال آن بین مصالح و چگونگی انتقال آن در هوا هم اهمیت قائل است و به همین جهت باید بین این دو اصطلاح تمایز قائل شد.

انواع مواد عایق صوت استفاده شده در ساختمان­‌ها

در ادامه به معرفی انواع عایق صوتی ساختمانی می‌پردازیم. از آنجا که تنوع این محصولات بالا است نیاز است تا قبل از خرید با افراد متخصص این حوزه مشورت داشته باشید.

در صورت نیاز به مشاوره در مورد انتخاب و خرید انواع عایق ساختمانی میتوانید با کارشناسان بهین فلکس در تماس باشید.

تهران، میدان آرژانتین، خیابان بخارست، بین کوچه پنجم و هفتم، پلاک 20

021-88944188-9

پشم سنگ

پشم سنگ که با عنوان Rock wool و Mineral wool نیز شناخته می­شود به هر نوع ماده­‌ای گفته می­شود که با کشیدن و تاب دادن مواد معدنی مذاب ساخته شود. از این مواد برای مواردی مثل عایق­سازی حرارتی، عایق­‌های صوتی ساختمان، فیلتر­های تصفیه و محیط‌­های کشت هیدروپونیک استفاده می­شود.

با وجود اینکه هر کدام از فیبر­های این مواد به تنهایی قابلیت انتقال انرژی بالایی دارند، وقتی در کنار هم قرار میگیرند، نفوذ هوا در بین آن­ها باعث کاهش کارایی انتقال انرژی شده و همین موضوع قابلیت جذب بالای صدا به آن­ها می­دهد. همچنین مقاومت مناسب در برابر حرارت و آتش منجر به استفاده گسترده آن­ها در ساختمان سازی شده است.

یکی از مهم­ترین ویژگی­‌های مطرح شده برای کاربرد پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی و صوتی در ساختمان ساخت آن­ از مواد بازیافت شده است که ردپای محیط زیستی به شدت کم­تری نسبت به دیگر مصالح به جا می­گذارد.

پشم شیشه

عایق پشم شیشه یکی از عایق های صدا ساختمانی است.

یکی دیگر از موادی که کاربرد گسترده به عنوان عایق صوتی و حرارتی در ساختمان‌­سازی دارد، پشم شیشه است. پشم شیشه با گرم کردن شیشه تا دمای بسیار بالا و سپس تاب دادن رشته‌­های آن به دور هم برای ساخت ماده­‌ای پر از حباب های هوا به دست می‌­آید. این حباب‌­های هوا منجر به کاهش توانایی انتقال انرژی در این ماده می­شوند که ویژگی اصلی مدنظر برای کاهش انتقال صدا برای ماست.

پشم شیشه اصولا قیمت کمتری از پشم سنگ داشته و همچنین به علت اینکه مواد آن بسیار قابل بازیافت تر از پشم سنگ هستند، اثر کمتری بر محیط زیست می­گذارند. بنابراین اگر به دنبال کاهش ردپای کربن هستید، استفاده از پشم شیشه به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی برای شما گزینه مناسبی است. همچنین پشم شیشه آتش­گیر نیست و در برابر آتش سوزی می­تواند مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

در زمینه عایق صوتی ساختمان اما پشم سنگ در مقایسه با پشم شیشه گزینه بهتری است، چرا که پشم سنگ چگالی بیشتری داشته و همانطور که در ابتدای مقاله بررسی شد، مواد با چگالی بالاتر قابلیت بازتاب صوتی بیشتری خواهند داشت. با این حال پشم شیشه به علت قیمت ارزان تر و اثر محیط زیستی کمتر استفاده گسترده به عنوان عایق صوتی در ساختمان سازی مدرن پیدا کرده است.

پشم سرباره

پشم سرباره نوعی از مواد عایق صوت حرارت مورد استفاده در ساختمان سازی است که با حرارت دادن سرباره و ریسیدن آن به صورت پشم ساخته می­شود. این ماده برای اولین بار در سال 1875 میلادی در ایالات متحده آمریکا به ثبت رسید و تا میانه قرن بیستم در ساختمان سازی بسیار محبوب بود. این ماده همچنان در ساختمان­‌سازی کاربرد گسترده به عنوان عایق صوتی دارد.

پشم سرباره در مقایسه با پشم سنگ مقاومت کمتر در برابر آب، خورندگی و حرارت داشته و به همین جهت کاربرد­های متفاوتی دارند. پشم سرباره به علت گوگردی که در حین تولید به خود جذب می­کند در صورت برخورد با آب خاصیت خورندگی از خود نشان می­دهد که می­تواند مواد استفاده شده در ساختمان مثل فلزات و سنگ ها یا حتی خود پشم را دچار خوردگی کند.

همچنین پشم سرباره قابلیت کار در دماهای بالاتر از 600 درجه سانتی­گراد را نداشته و در دماهای بالاتر تغییر حالت می­دهد.

عایق­‌های پلی ایزو

عایق پلی ایزو

از پرکاربرد­ترین عایق در ساختمان­‌سازی میتوان به عایق‌­هایی از جنس Polyisocyanurate اشاره کرد. این عایق­ها انعطاف ناپذیر و از نوع سلول بسته هستند. فضای کم بین سلول­‌ها و معماری بسته آن­ها از نفوذ آب و رطوبت به درون این سلول­‌ها جلوگیری کرده و یکی از بالاترین کارایی­‌ها در زمینه عایق­‌سازی صدا و حرارت را برای ما به ارمغان می­‌آورد.

همچنین این ماده سازگاری بالایی با بسیاری از انواع حلال­‌های استفاده شده در ساختمان­‌سازی دارد. پلی ایزو محبوب­ترین انتخاب برای عایق­‌سازی سقف در ساختمان­‌سازی مدرن است.

از دیگر انواع مواد با معماری سلول بسته مورد استفاده برای عایق‌­سازی صوتی و حرارتی ساختمان­ها می­توان به xps، EPS و استایروفوم اشاره کرد. این مواد کاربرد­های متفاوتی نسبت به Polyisocyanurate داشته و خواص نسبتا مشابهی با آن دارند. هرچند که عایق پلی ایزو مقاومت بالاتر و بهتری نسبت به حرارت دارد.

به طور ویژه پلی ایزو مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش از خود نشان می­دهد. در برخورد با آتش این عایق با تشکیل یک لایه ذغالی مانع از گسترش بیشتر آتش می­‌شود، اما موارد مشابه به علت متریال متفاوت در برابر آتش ذوب شده و ممکن است حتی به گسترش بیشتر آتش کمک کنند.

نکته مهم در بکارگیری این نوع عایق صوتی ساختمانی اینجاست که به علت جنس پلاستیکی و پایه نفتی آن آثار محیط زیستی بسیار بالاتری نسبت به موارد مشابه مثل پشم سنگ دارد. پشم سنگ به علت ساخته شدن از مواد بازیافتی در مواردی که اثر محیط زیستی و ردپای کربن برای ما اهمیت ویژه دارد، همواره گزینه بهتری نسبت به عایق پلی ایزو خواهد بود.

عایق­‌های الاستومری

عایق صوتی الاستومری

عایق‌­های الاستومری گروهی از عایق‎­‌های صوتی پر کاربرد در ساختمان هستند. این عایق­‌ها از جنس لاستیک مصنوعی بوده و با ساختار سلول-بسته خود به صورت لوله ای و رولی در دسترس هستند. این عایق­ها به علت انعطاف مقاومت بیشتری در برابر شکستگی و از دست رفتن مواد در حین کار از خود نشان می­دهند همچنین به علت نداشتن فیبر آسیب محیط زیستی کمتری دارند.

ویژگی­‌های اصلی عایق‌­های الاستومری

به علت ساختار سلول بسته، مقاومت در برابر نفوذ بخار آب و قابلیت دفع بخار ذاتیِ این نوع از عایق­‌ها، از آن­ها به طور ویژه برای عایق کاری­ لوله ها و ساختمان ها استفاده گسترده می­شود. این نوع از عایق‌­ها به طور ویژه مقاومت مناسب در برابر تغییرات دما از خود نشان داده و برای استفاده در دماهای پایین و جلوگیری از چگالش عملکرد بسیار مناسبی دارند.

بر خلاف سیستم‌­های سلول باز مثل آنچه در پشم سنگ یا پشم شیشه مشاهده کردیم، ساختار سلول بسته عایق­‌های الاستومری از آن‌­ها در برابر هدر­ دهی حرارت محافظت میکند. این امر نه تنها منجر به افزایش کارایی دمایی آن‌­ها شده بلکه باعث می­شود به علت عدم نفوذ رطوبت به آن­‌ها از رشد انواع قارچ و کپک در محل عایق جلوگیری شود.

یکی از رقبای اصلی عایق­‌های الاستومری در بحث عایق­‌سازی لوله­‌کشی­‌های ساختمان فایبرگلاس یا پشم شیشه است. پشم شیشه به خاطر کارایی پایین انتقال حرارت، مقاومت بالا در برابر حرارت بالا، تنوع اندازه و شکل‌­های تولیدی، ارزانی قیمت و راحتی استفاده محبوبیت بالایی در این زمینه دارد. اما ساختار سلول-باز پشم شیشه منجر می­شود که در برابر نفوذ رطوبت مقاومت پایینی داشته باشد. این مسئله به طور ویژه در جغرافیاهای مرطوب منجر به آسیب‌­پذیری در برابر رشد قارچ، خوردگی تحت عایق و کاهش کیفیت انتقال حرارت در لوله­‌کشی­‌های ساختمان شود.

یکی از نکات مهم درباره بکارگیری عایق­‌های الاستومری بدون روکش حساسیت آن­ها به نور ماورابنفش است. نور ماورابنفش به مرور منجر به خوردگی و تجزیه این عایق­‌ها می­شود و می­تواند کارایی آن­ها را در بلند مدت کاهش دهد. بنابراین در مواردی که برخورد طولانی مدت با منابع نور فرابنفش مثل نور آفتاب وجود دارد باید از عایق الاستومری روکشدار استفاده کرد.

جمع بندی و آینده عایق­‌سازی صوتی ساختمان

هر روز با پیشرفت هرچه سریع­تر علم شاهد رشد بیشتر تکنولوژی­‌های عایق صوت برای استفاده در خانه­‌ها و صنعت هستیم. حتی برخی دانشمندان امروزه به دنبال ساخت تکنولوژی‌­هایی برای کاهش و عایق‌سازی صدای تولید شده در حین فرایند ساخت ­و­ ساز هستند و عایق­‌های صوتی دیگر محدود به بعد از فرایند ساخت یک خانه نخواهند بود.

در این مقاله سعی شد در ابتدا با بررسی مبانی تکنولوژی‌­های عایق صوتی با مفاهیمی مثل جذب، انعکاس و جداسازی با پایه­‌های چگونگی کارکرد فناوری­‌های عایق صوتی ساختمان آشنا شویم. در ادامه با بررسی انواع مواد استفاده شده در این فناوری­‌ها با روش­‌های به کارگرفته شده و مزایا و معایب هر کدام آشنا شدیم. مشاهده شد که بسته به کاربرد، آب و هوا، نوع و میزان عایق­‌سازی مورد نظر نوع مواد و تکنولوژی­‌های به کارگرفته شده متفاوت خواهد بود.

اگر قصد خرید انواع عایق صوتی ساختمان را دارید و نیاز به مشاوره دارید، با کارشناسان بهین فلکس در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
کارشناس بهین فلکس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *