هرآنچه که باید در مورد مقایسه لوله سبز و سفید بدانید!

مقایسه لوله های سبز و سفید

لوله کشی ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. قطعا هیچ‌کسی دوست ندارد که لوله‌های به کار رفته در زیر مصالح ساختمانی به‌سادگی فرسوده شوند و نیاز به تعمیر پیدا کنند. به همین علت انتخاب درست لوله‌های پلیمری در ساختمان سازی بسیار پر اهمیت است. در صورتی که دوست دارید اطلاعات جالبی در رابطه با مقایسه لوله سبز و سفید به‌دست آورید، این مطلب مختص شما نوشته شده‌است. ما در ادامه این مطلب به تفاوت لوله سبز و سفید پرداخته‌ایم.

معرفی لوله سبز

معرفی لوله سبز

سال‌های زیادی از معرفی لوله‌های سبز نمی‌گذرد! این لوله‌ها صنعت ساختمان سازی را به کلی متحول کردند و دیوارهای نمور خانه‌ها را برای همیشه از شر نشتی لوله‌های فلزی نجات دادند. لوله‌های سبز توسط پلیمری به نام پلی پروپلین ساخته می‌شوند. اختراع این نوع از پلیمر و تولید لوله‌های انتقال آب توسط آنها باعث شد که هزینه‌های لوله کشی بسیار کمتر از قبل شود. در واقع قیمت تهیه و تولید پلیمر بسیار ارزان‌تر از آلیاژ فلز محسوب می‌شود.

همچنین نشتی و خوردگی در این جنس از پلیمر به‌شدت کمتر از لوله‌های فلزی اتفاق می‌افتد. به همین علت سال‌های زیادی است که در ساختمان سازی از این نوع لوله‌ها استفاده می‌شود. اولین شرکت سازنده این نوع از لوله‌های پلیمری لوله سبز یا گرین پایپ نام داشت. به همین علت این جنس از لوله‌ها به لوله سبز مشهور شدند.

از دیگر دلایلی که این نوع از لوله‌ها به لوله‌های سبز مشهور شدند رنگدانه‌های موجود در آنها بود. این رنگدانه‌ها باعث تولید بو و مزه نامطلوبی در آب می‌شدند به همین دلیل بسیاری از مردم برای استفاده از لوله سبز در ساختمان‌ها مقاومت می‌کردند. در حال حاضر از لوله‌های سبز در صنایع مختلفی مانند لوله کشی‌های فاضلاب، لوله کشی‌های غیر آشامیدنی، سیستم‌های گرمایشی و… استفاده می‌شود.

مزایای لوله سبز

از مهمترین مزایای لوله‌های سبز مقرون به صرفه بودن آنهاست. به‌دلیل اینکه این لوله‌ها تک لایه هستند قیمت آنها از لوله‌های سفید بسیار پایین‌تر است. در صورتی که این لوله‌ها در شرایط معمول استفاده شوند و فشار دما و حجم زیادی به آنها وارد نشود می‌توانند تا 50 سال مقاومت داشته‌باشند. پس اگر از لوله سبز در ساختمان خود استفاده کردید می‌توانید اطمینان داشته‌باشید که تا پایان عمر ساختمان دچار نشتی آب نخواهید شد.

معرفی لوله سفید

معرفی لوله سفید

لوله‌های سفید سال‌ها بعد از لوله‌های سبز ساخته شدند. در واقع لوله‌های سفید نوعی لوله سبز هستند که آپدیت شده و قابلیت‌های جدیدی پیدا کرده‌اند. شاید بتوان از توان تحمل دما به‌عنوان بزرگ‌ترین تفاوت لوله سبز و سفید نام برد. لوله‌های سفید توان تحمل دمای زیادی را دارند و بهتر است که در لوله کشی رادیاتور، آب گرم کن، به عنوان لوله گرمایش از کف و… از این دسته از لوله‌ها استفاده شود. اما به‌صورت کلی شباهت لوله‌های سبز و سفید بسیار بیشتر از تفاوت آنهاست.

یکی دیگر از مهمترین تفاوت لوله سبز و سفید هم مربوط به طعم و مزه آب منتقل شده توسط این لوله‌ها می‌شود. خوشبختانه لوله‌های سفید طعم و مزه خاصی را به آب انتقال نمی‌دهند. به همین علت از این لوله‌ها به‌صورت عمده در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. در واقع لوله‌های سفید بهترین نوع لوله انتقال آب آشامیدنی محسوب می‌شوند. همچنین به‌دلیل مقاومت بالای این لوله‌ها در برابر اسید و باز، لوله‌های سفید در این زمینه هم کاربرد زیادی دارند.

مزایای لوله سفید

لوله‌های سفید همه مزایای لوله‌های سبز را به اضافه مزایای لوله‌های قدیمی فلزی به‌صورت جمعی دارند. این لوله‌ها توان تحمل حرارت زیادی را بدون آسیب دیدن دارند. بنابراین اگر قصد دارید که در مناطق بسیار گرم یا بسیار سرد لوله کشی کنید باید حتما از لوله‌های سفید استفاده‌کنید.

نفوذ اکسیژن و نور در این لوله‌ها به صفر رسیده است به همین علت نه‌تنها کاملا عایق هستند و جلوی از دست رفتن انرژی را می‌گیرند، بلکه امکان تغییر طعم و بوی مایع درون آنها به‌هیچ‌وجه وجود ندارد. عمر مفید این لوله‌ها مانند لوله‌های تک لایه زیاد است و شما را برای همیشه از خرید لوله جدید بی‌نیاز می‌کند.

از دیگر مزیت‌های می‌توان به ضد حریق بودن آن اشاره کرد. لوله‌های سفید در حوادثی مانند آتش سوزی و زلزله آسیب نمی‌بینند و خطری را برای افراد ایجاد نمی‌کنند.

تفاوت لوله سبز و سفید

تفاوت لوله سبز و سفید

از مهمترین تفاوت لوله سبز و سفید می‌توان به ساختار و تعداد لایه‌های آنها اشاره کرد. لوله‌های سبز تک لایه هستند. به همین علت مقاومت چندانی در برابر دمای مایع از خود نشان نمی‌دهند. همچنین این نوع از لوله‌های خاصیت انبساط طولی دارند و در صورتی که به محکمی در جایی فیکس نشوند به‌مرور، انبساط پیدا کرده و نازک می‌شوند.

اما با پیشرفت فناوری و اختراع لوله‌های سفید نه‌تنها این مشکل به کلی حل شد بلکه مزایای بسیار زیادی هم به لوله‌های سبز اضافه شد.

لوله‌های سفید، پنج لایه هستند. لایه درونی این لوله‌ها که با مایع در تماس است از جنس پلیمر است و تمام خصوصیت‌های لوله‌های سبز را حفظ کرده است. سپس دور لایه درونی لوله با آلیاژی از فلزات پوشیده شده و توسط دو لایه چسب به‌خوبی محکم شده‌است. لوله های 5 لایه همه مزیت‌های لوله سبز را حفظ کرده‌اند و در کنار آن از مزیت‌های لوله‌های فلزی هم بهره می‌برند.

مقاومت بسیار زیاد در برابر دمای سیالات از جمله مزایایی است که به‌دلیل وجود آلیاژ فلز در لوله‌های سفید به وجود آمده است. در واقع لایه درونی این لوله‌ها و لایه بیرونی که ما مشاهده می‌کنیم از جنس پلیمر هستند ولی در درون لوله‌های سفید 3 لایه دیگر هم موجود است.

شباهت لوله سبز و سفید

شباهت لوله سبز و سفید

مهمترین شباهت لوله سبز و سفید مربوط به جنس آنهاست. استفاده از پلیمر در ساختار این لوله‌ها باعث شده است که از خوردگی و زنگ زدگی به‌دلیل رطوبت جلوگیری شود. همچنین جنس پلیمری لوله‌های سبز و سفید اجازه رشد جلبک را نمی‌دهد به همین علت این جنس از لوله‌ها از نظر بهداشتی وضعیت بسیار مطلوبی دارند.

یکی دیگر از شباهت لوله سبز و سفید مربوط به عایق بودن این نوع از لوله هاست. البته باید در نظر داشت که لوله‌های 5 لایه سفید توانایی عایق بودن بسیار بیشتری را نسبت به لوله‌های سبز از خود نشان می‌دهند.

جمع‌بندی

ما در این مطلب به مقایسه لوله سبز و سفید پرداختیم. لوله‌های سبز انقلابی را در صنعت ساختمان سازی ایجاد کردند. این لوله‌ها از جنس پلیمر ساخته‌شده‌اند و برای جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی توسط رطوبت، جایگزین لوله‌های فلزی شدند. از مهمترین معایب لوله‌های سبز می‌توان به تغییر طعم و بوی آب توسط آنها اشاره کرد. همچنین مقرون به صرفه بودن مهمترین مزیت لوله سبز محسوب‌می‌شود.

لوله‌های سفید ورژن ارتقا یافته لوله سبز هستند. این لوله‌ها از 5 لایه تشکیل شده و خصوصیات مثبت لوله‌های سبز و لوله‌های فلزی را به‌صورت یک جا به مصرف کننده ارائه می‌دهند. لوله‌های سفید مزایای زیادی را از جمله توان و مقاومت زیاد نسبت به فشار و دما، توان شیمیایی بالا برای انتقال اسید و باز های قوی، خاصیت ضد حریق، عدم‌تغییر طعم و بوی آب، عدم انبساط طولی و… به‌همراه دارند.

به این مقاله امتیاز بدهید
sfathi
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *