کانال فلکسیبل چیست؟

یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اجزای سیستم‌های تاسیساتی در یک ساختمان، کانال‌ها هستند. با گسترش تکنولوژی و پیشرفت‌های چشم‌گیر علوم مهندسی به خصوص تولید مصالح نوین، به صورت روزانه دامنۀ گسترش کاربرد این مصالح بیشتر و بیشتر می‌شود. کانال فلکسیبل (کانال فلکسی) که همچنین با نام تخصصی “Flexible Air Duct” نیز در جوامع مهندسی مشهور است بنابر دلایلی چون: قابلیت انعطاف پذیری و خاصیت کشسانی متریال آن که در بسیاری از موارد جهت عبور دادن هوا، گاز، پودرها و انواع ذرات معلق موجود در فضا و غیره کاربرد دارد مورد احتیاج قرار می‌گیرد.

کانال فلکسیبل چیست؟

واژۀ فلکسیبل در لغت‌نامه به مفهوم انعطاف‌پذیر بوده و منظور از کانال‌ها فلکسیبل لوله‌هایی است که به شکل یک آکاردئون هستند و قابلیت باز و بسته شدن دارند. قابلیت‌های خم شدن و جمع شدن نشان از انعطاف بالای این مصالح دارد. این محصول از وزن بسیار پایینی برخوردار بوده و به لحاظ حجمی، جز محصولاتی به حساب می‌آیند که فضای کمی را اشغال خواهند کرد.

کانال فلکسی یک کانال بسیار پرکاربرد و پرمصرف در زمینه‌های سیستم تهویه‌ای است که وظیفۀ انتقال گرما و سرما را بر عهده دارد. کانال‌های فلکسیبل دارای انواع متعددی بوده و هریک از آن‌ها نیز دارای مدل‌ها و شکل‌های متفاوتی می‌باشند. این تعدد تنوع عنوان شده به لحاظ شکل ظاهری، ویژگی‌های عملکردی، ساختار فیزیکی، ابعاد، سایزبندی دهانه، جنس و متریال به کار رفته مورد توجه مهندسین و متخصصین این حوزه قرار می‌گیرد.

این نوع کانال‌ها که جز دسته‌ بندی کانال‌های منعطف و حالت پذیر قرار می‌گیرند با توجه به شرایط و موقعیت نصب، به هر مقدار و هر حالتی که نیاز باشد بدون استفاده از ابزارآلات تنها با کمک نیروی دست قابل تنظیم و حالت دهی می‌باشند.

بررسی عملکرد کانال‌های فلکسیبل

بررسی عملکرد کانال های فلکسیبل

مقاومت بسیار بالایی که کانال فلکسیبل از خود نشان می‌دهد موجب می‌شود تا این محصولِ پرکاربرد در برابر مشکلات و حوادثی چون: ضربه و فشار مقاوم بوده و آسیب جبران ناپذیری به آن وارد نشود. بنابراین کانال‌های فلکسیبل دارای طول عمر مناسبی هستند و بهترین گزینه برای استفاده در مکان‌هایی چون:

  • اتاق پزشک (اتاق جراحی سرپایی، اتاق گچ گیری و …)
  • ساختمان اداری یا تجاری
  • سالن‌های برگزاری رویداد که ظرفیت و گنجایش زیادی دارند و دارای ابعادی بزرگ هستند

و… می‌باشند.

بدیهی است استفاده از کانال فلکسیبل مرغوب باعث خواهد شد تا ساختمان مدنظر دارای یک سیستم تهویۀ قوی‌تری باشد و با قدرت بسیار بالاتری به ساکنین و استفاده کنندگان ارائه خدمات کند.

کانال‌های فلکسیبل به دلیل متریال استفاده شده در آن‌ها که عموما از مواد سبک تشکیل شده‌اند، حمل و نقل و انتقال آن به پروژه‌های مورد نظر بسیار آسان و کم هزینه خواهد بود و همچنین به دلیل اجرای راحت آن هزینه‌های گزاف نصب در سایر محصولات نیز به حد چشم‌گیری کاهش پیدا خواهد کرد.

کانال فلکسیبل عملکرد بهینه‌تری را برای پروژه‌های ساختمانی به ارمغان می‌آورد و در نهایت موجب رضایت همگان می‌شود.

کاربرد کانال فلکسیبل

همانطور که عنوان گردید کانال فلکسیبل در کانال‌کشی‌های مورد نیاز جهت تامین تهویۀ مطبوع، سیستم‌های گرمایشی، سیستم‌های سرمایشی و خنک کننده، کولرهای آبی و گازی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کانال‌ها در تمامی پروژه‌های ساختمانی، مسکونی، اداری، تجاری، عمومی به خصوص بیمارستان‌ها و سایر اماکن خدمات رسان کاربرد داشته و نقش موثری در سیستم تهویۀ هوا ایفا می‌کند.

از کانال‌های فلکسیبل می‌توان در سایر صنایع همچون: صنایع شیمیایی، کارگاه‌های تولید کاغذ، چاپ و بسته بندی، کارگاه‌های سنگ و مصالح ساختمانی، کارگاه‌های چوبی که برای انتقال گرده‌ها، خاک اره و براده‌های چوب و سایر آلاینده‌ها مورد نیاز خواهد بود استفاده کرد.

انواع کانال‌های فلکسیبل

انواع کانال های فلکسیبل

کانال فلکسیبل از جنس برزنت‌ مرغوب، پی وی سی‌های مات، کدر و شفاف، آلومینیوم، فویل به علاوه عایق های الاستومری، پلی اتیلن، پشم سنگ، پشم شیشه و غیره تولید شده و در مراکز فروش عرضه می‌شود.

کانال‌های فلکسیبل دارای جنس‌های متعددی بوده و عایق‌های آن نیز از شرایط متفاوتی برخوردار می‌باشند. این عایق‌ها در کانال‌های هوارسان که حالت‌پذیری منحصربه فردی دارند در برابر بسیاری از عوامل طبیعی و غیر طبیعی حکم یک محافظ را داشته و از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری خواهند کرد. بنابراین طول عمر بالای کانال‌های فلکسیبل یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این کانال‌ محسوب می‌شود.

کانال فلکسیبل در دسته بندی‌های مختلفی قابل عرضه، خرید و فروش است. این دسته بندی‌ها را می‌توان به دو قسمت کلی تقسیم کرد.

  1. کانال فلکسیبل ساده
  2. کانال فلکسیبل عایق دار

انواع کانال‌های فلکسیبل ساده به شرح زیر می‌باشد:

با کلیک روی هر یک از محصولات بالا میتوانید جزئیات آن را به طور کامل مشاهده کنید.

کانال فلکسیبل دارای عایق یکی از مناسب‌ترین محصولات جهت جایگزینی کانال‌های گالوانیزه بوده و برای انتقال جریانات هوا، گازها، تهویۀ فضاهای مختلف و هم چنین سیسستم دستگاه داکت اسپیلت و انواع فن‌ها می باشد. انواع کانال‌های فلکسیبل عایق‌دار به شرح زیر می‌باشد:

با کلیک روی هر یک از محصولات بالا میتوانید جزئیات آن را به طور کامل مشاهده کنید.

قطعات مورد نیاز در مرحله نصب کانال فلکسیبل

قطعات مورد نیاز در مرحله نصب کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل در یک سیستم اصولی تهویه‌ای از قطعات مختلفی برای نصب تشکیل خواهد شد. این قطعات باید به درستی سرهم شده و یک سیستم یکپارچه را به وجود بیاورد. بدیهی است که استفاده از هریک از قطعات باید درخور نیاز پروژۀ مد نظر باشد.

قطعات کانال‌های فلکسیبل عبارت‌اند از:

  • دریچه‌های ورودی و خروجی
  • دمپر
  • رابط بین دو کانال
  • رابط بین خروجی یا ورودی با کانال
  • بست‌ها

علت محبوبیت کانال فلکسیبل

علت محبوبیت کانال فلکسیبل

طبق آمار جهانی کانال فلکسیبل به عنوان پرکاربردترین مدل کانال‌های مصرفی در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی داکتِ اسپیلت در کشورهای آمریکا و استرالیا می‌باشد.

استفاده از کانال فلکسیبل آسان و ساده بوده و این کانال می‌تواند به راحتی حجم بسیار بالایی از هوا، گاز، آلاینده و غیره را در یک مدت زمانی کوتاه منتقل کند. علاوه بر کیفیت عملکرد این محصول، دارای قیمت مناسبی نیز می‌باشد که منجر شده است متخصصین با یکی از مقرون به صرفه‌‌ترین مصالح در صنعت ساختمان سازی مواجه شوند.

کانال فلکسی تا حد بسیار زیادی معضلات و ایرادات جدی لوله‌های گالوانیزه را برطرف ساخته و خود را جایگزین این لوله‌ها کرده است. امروز مصرف لوله‌های گالوانیزه تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده و در عوض کانال‌های فلکسیبل از رونق دوچندانی برخوردار شدند.

عایق بودن از دیگر مزیت‌های این مصالح به شمار می‌رود. یکی از بزرگترین دغدغه‌های مهندسین، صدای گوش خراش دمنده‌های سیستم تهویه می‌باشد که عایق‌های مناسب به کار رفته شده در کانال فلکسی تا حد مطلوبی منجر به کنترل این صداها شده است.

برخلاف بسیاری از عایق‌ها چون پشم سنگ که سرطان‌زا هستند، عایق‌های به کار رفته در کانال‌های فلکسیبل برای سلامتی هیجگونه خطری ندارد و عموما ضد حساسیت و ضد آلرژی بوده و هیچگونه گرد یا غباری را در فضا پخش نمی‌کند. دوست دار محیط زیست بوده و در بازه‌های دمایی معادل 18- الی 120+ درجه سانتی‌گراد مقاومت دارد.

در ادامه به تعدادی از مزایای دیگر کانال‌های فلکسی خواهیم پرداخت.

مزایای کانال فلکسیبل

قابلیت حالت دهی و انعطاف‌پذیری؛کانال‌ فلکسیبل انعطاف‌پذیر بوده و امکان نصب در اشکال مختلف را دارا میباشد.

دارای وزن سبک؛ کانال‌ فلکسیبل بسیار سبک بوده و عموما از جنس PVC یا نایلون‌ها هستند. این مصالح به راحتی قابل نصب بوده و امکان جابه حایی آن بسیار ساده است.

اقتصادی بودن؛ کانال‌ فلکسیبل به دلیل استفاده از مواد سبک و ساده همچنین سهولت نصبی که دارد از هزینه‌های کمتری نسبت به سایر کانال‌ها برخوردارمی‌باشد.

مقاومت مناسب در برابر رطوبت؛ کانال‌ فلکسیبل به خاطر داشتن جنس محکم و عایق مناسب درون آن از مقاومت بیشتری در برابر بروز هرگونه آسیب ناشی از وجود رطوبت هوا دارد.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب کانال فلکسبل

هر مشتری باید قبل از خرید کانال فلکسیبل، اطلاعات کاملی از این محصول داشته باشد. آنچه که تاکنون در این مقاله بیان شده است به خرید بهتر شما کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین انتخاب آگاهانه شرط حصول نتیجه است.

لازم به ذکر است که در تمامی پروژه‌های ساختمانی یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر انتخاب انواع جنس‌های کانال فلکسبیل جهت کانال کشی اصولی، شرایط جوی آب و هوایی است. همچنین باید دقت کافی داشت که قیمت‌های انواع کانال‌های‌ فلکسیبل با توجه به ساده و عایق‌دار بودن متفاوت است.

در فروشگاه بهین فلکس کارشناسان ما قبل از فروش کالا به شما، تمام شرایط پروژه شما را به طور کامل بررسی می‌کنند. سپس بهترین محصولات موجود را به شما معرفی می‌کنند تا انتخابی اصولی داشته باشید. پس حتما قبل از خرید کانال فلکسیبل، جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

سخن پایانی

در این مقاله به شناخت بیشتر کانال فلکسیبل و معرفی انواع آن‌ها پرداخته شد. عملکرد این کانال مورد ارزیابی قرار گرفت و نحوه نصب و چگونگی استفاده از آن نیز عنوان شد.

اینک همانگونه که در قبل بیان شد، کانال فلکسی با ویژگی‌های مثبت و متعددی که دارا می‌باشد منجر به سهولت نصب و کانال کشی شده و مشکلات نصب دیگر کانال‌ها را بر طرف خواهد نمود. بنابراین انتخاب و خرید یک کانال فلکسیبل با کیفیت می‌بایست در دستور کار قرار گیرد.

به این مقاله امتیاز بدهید
کارشناس بهین فلکس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *